výber lyží

Pred výberom nových lyží je dobré, aby si každý odpovedal na pár otázok, vďaka ktorým zistí, aký je typ lyžiara, a tým pádom aj aké lyže sú pre neho vhodné.

Nepodceňujte a nepreceňujte svoj lyžiarsky um !!! Každý asi približne vie, ako vie lyžovať. Ak ste začiatočník mali by ste mať mäkšie lyžu (kompozitové jadro), ktorá nie je náročná na techniku. Ak viete lyžovať dobre určite je pre Vás vhodná tvrdšia lyža (drevené jadro, popr. vystužené). Tvrdosť lyže je daná materiálom jadra lyže. Mäkšie lyže majú kompozitové jadro, naopak tvrdé lyže sú väčšinou s jadrom dreveným.

Ak lyžujete prevažne na upravenej zjazdovke je pre Vás vhodná slalomka alebo obračka – sú veľmi agilné a dobre drží na hrane. Pre celodenné pohodlné lyžovanie je vhodné zamerať sa na lyže all-round, all-mountain, ktoré majú väčšiu plochu a lepšie zvládajú nerovnosti. Ak jazdíte hlavne v teréne, tak sú pre Vás vhodné lyže z kategórie all-montain so šírkou okolo 80 mm a viac.

Ak ste rekreačný lyžiar, ktorý berie lyžovanie ako odpočinok, tak by ste sa mali zamerať pri výbere na mäkšie lyže (kompozitové jadro), ktoré nie sú náročné na techniku a fyzickú zdatnosť lyžiarov. Ak vnímate lyžovanie ako šport a chcete sa zlepšovať, tak potrebujete lyžu ktorá Vám to umožní. Lyže musia byť tvrdšie (väčšinou drevené, popr. vystužené titanalom pod.).

V minulosti bol rádius veľmi diskutovaná téma. V súčasnej dobe sa rozmedzie rádiusu u komerčných lyží pohybuje v rozmedzí 10 – 20m. Lyže s kratším radiusom do 13m (slalomky) sú veľmi „živé“ a sú určené hlavne pre krátky oblúk. Lyže s rádiusom 13 – 16m sú vhodné pre väčšinu lyžiarov – lyža lepšie drží smer pri priamej jazde (na rozdiel od slalomiek), ale zároveň je dostatočne ovládateľná. Lyže s rádiusom nad 16 m sú veľmi pokojné pri priamej jazde a vyhovuje im dlhší oblúk. Všetko záleží na Vašej technike jazdy – ak viete jazdiť po hrane rozdiel v rádiuse spoznáte okamžite. Naopak keď jazdíte otrasmi, rozdiel v rádiuse nie je tak zrejmý.

S dizajnom a farbou je to rovnaké ako so všetkým ostatným. Farba a dizajn hrá pri výbere jednu z hlavných rolí. Ak sa Vám dizajnovo alebo farebne páči určitý model lyží, bude sa Vám na nich jazdiť určite lepšie ako na lyžiach, ktoré sa Vám vôbec nepáčia. U nežného pohlavia a u detí to platí dvojnásobne.

Súčasné dámske modely sú upravené tak, aby vyhovovali zástupkyniam nežného pohlavia.

Hlavné rozdiely:

  • Dizajn a farby
  • Zmäkčené a odľahčené jadro
  • Nižšia hmotnosť
  • Širšia špička pre jednoduchšie začatie oblúka
  • Viazanie je posunuté dopredu – ťažisko je tiež posunuté – lyže sa lepšie ovládajú

Šířka – užššie lyže sú lepšie na zjazdovku (rýchlejšie prehranenie), širšie lyže sú vhodnejšie do terénu (väčšia plocha – lyže sa nezabárajú)

Dĺžka – kratšie lyže majú menší rádius, sú živšie a ovládajú sa ľahšie. Dlhšie lyže, majú väčšií rádius, sú pokojnejšie a majú väčšiu plochu – výhoda v teréne.

Doporučená dĺžka k postave Rádius Šírka stredu

lyže v mm

Slalomka –20 cm až –10 cm do 13m 66 – 70
Obračka –10 cm až +5 cm nad 16m 66 – 70
All-round –15 cm až –10 cm 12m – 16m 68 – 75
All-mountain –10 cm až –5 cm 14m – 17m 75 – 90
Freeride – 5 cm až +5 cm nad 15m 90 – 130
Freestyle – 20 cm až –5 cm nad 14m 80 – 90
Juniorské –20 cm až –10 cm do 13m 60 – 75
Detské –20 cm do 10m 60 – 70

Lyže s menším rádiusom sú viac točivé, jednoduchšie sa ovládajú, ale nedržia smer pri priamej jazde. Lyže s väčším rádiusom sú presným opakom: držia smer pri priamej jazde, sú menej točivé a pokojné pri dlhých oblúkoch.

  • Je daná materiálom jadra
  • Mäkšie lyže majú kompozitové jadro
  • Tvrdšie lyže majú jadro drevené, ktoré často býva zosilnené titanalom.

Lyže z tejto kategórie sú určené pre jazdu v bránach na závodnej trati. Ich rozmery zodpovedajú pravidlám FIS. Pre bežného lyžiara sú nevhodné, pretože sú veľmi tvrdé a neodpustia sebemenšiu jazdeckú chybu. V normálnom obchode sa nedajú zohnať, v špecializovaných obchodoch len na objednávku.
Pretekárske lyže (komerčné, public race)

Lyže, ktoré sú dostupné širokej verejnosti. Spravidla to sú najvýkonnejšie lyže a najšportovejšie lyže v ponuke. Od pretekárskych lyží zo závodného oddelenia sa vzhľadovo skoro vôbec nelíšia, a ich tvrdosť je prispôsobená komerčnému využitiu, a preto sú ovládateľnejšie. Šírka stredu sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 65 do 70 mm.

Jedná sa o lyže určené predovšetkým na zjazdovku. Najvyššie modely kategórie All-round sa podobajú vlastnosťami komerčným závodným lyžiam. Z kategórie All-round si vyberie, ako úplný začiatočník, tak aj náročný športový lyžiar, ktorý uprednostňuje jazdu na zjazdovke.

Lyže, ktoré sú určené pre celú horu ako vyplýva z názvu. Sú spravidla širšie a väčšinou majú rádius väčší ako 15m. Vďaka použitiu veľmi dobrých materiálov si all-mountain lyže aj cez svoju šírku zachovávajú veľmi dobrú torznú tuhosť a tým pádom dobre držia na tvrdom povrchu. Tento rok sú aj niektoré modely vybavené rockerom (prizdvihnutie špičky) – lepšie vlastnosti v teréne.

Lyže, ktoré majú na strede 100 mm a viac. Sú určené predovšetkým pre jazdu v teréne. Tento rok sú v podstate všetky freeride lyže vybavené rockerom.

Technológiu Rocker vynašiel Shane McConkey. Vlajkovou loďou Rockeru je značka K2, ktorá ponúka viac druhov Rockeru.

Normálne lyže majú klasické prehnutie (camber) – oba kontaktné body sú na koncoch lyže, opak k prehnutiu je vzpruha (reverse camber) – lyže majú iba jeden kontaktný bod. Rocker je vlastne kombináciou camberu a reverse Camberu. Kontaktné body sú posunuté bližšie k stredu lyže a špička popr. i pätka je zdvihnutá. Lyža lepšie pláva v prašane, ale na tvrdom povrchu vďaka camberu tiež dobre drží. Lyža má kratšiu kontaktnú hranu na tvrdom povrchu a je tým pádom ovládateľnejšia.

Lyže, ktoré sa používajú predovšetkým pre jazdu v snowparku. Majú veľmi pevnú konštrukciu, aby zvládali tvrdé dopady. Dizajn freestyle lyží je často veľmi zaujímavý. Za zmienku určite stojí technológia Skate deck od Line. Ako názov napovedá jadro lyže je podobné skateboardovej doske a vyznačuje sa veľkou odolnosťou, ale pritom si zachováva pružnosť.

Veľmi krátke lyže, ktoré sa dajú využiť, ako k výučbe carvingu, tak pre „blbnutie“ na zjazdovke. Všeobecne sú známe pod názvom „BIGFOOT“ alebo „Kraťasy“. Opäť sa rôzne modely medzi sebou líšia materiálom, ktorý je použitý v jadre, a tiež aj systémom viazania.

Ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo rýchlo a dobre lyžovať, je veľmi dôležité vybrať zodpovedajúce lyže. Určite vyberajte lyže s dieťaťom, samo si vyberie svoj obľúbený dizajn (medvedíkov, psíkov …). Väčšina lyží v tejto kategórii nemá žiadne zložitejšie konštrukčné prvky a lyža ako taká by mala byť veľmi ľahká s umožnením mäkkého ohybu. Dĺžka lyže by rozhodne nemala zodpovedať výške dieťaťa, ideálom sú lyže až o 20 cm kratšie, pretože pomerne dosť uľahčujú učenie.

Juniorské lyže sa už v mnohom neodlišujú od klasických lyží pre dospelákov. Okrem začiatočníckych a lyží pre pokročilých obsahuje táto skupina aj lyže pre malých pretekárov. Konštrukcia býva spravidla o niečo pokročilejšia, veľmi často sa na trhu objavuje drevené jadro s mnohými výstužami. Lyže by rovnako ako u predchádzajúcich kategórií nikdy nemali prerásť výšku dieťaťa, ale ak tomu lyžiarske schopnosti zodpovedajú, nie je problém zakúpiť také, ktoré sa od výšky líši len o niekoľko pár centimetrov. Ako príklad možno uviesť lyžiara, ktorého výška je 140 cm. Správne lyže pre takéto dieťa by sa mali pohybovať okolo 130 cm, ale ak siahnete po kratšej, určite neurobíte chybu.

Pri výbere správnej lyžiarskej výbavy rozhodne nenechávajte svoje dieťa doma, lebo aj ono by sa nákupe malo zúčastniť !!!

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďakujem, pochopil som. Prečítať viac informácií.